Kto musi prowadzić książkę obiektu budowlanego?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 stycznia 2017

Prawo budowlane zobowiązuje do założenia i prowadzenia książki obiektu budowlanego oddanego do użytkowania. Zwolnione z tego są budynki mieszkalne jednorodzinne, obiekty budownictwa zagrodowego i letniskowego, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe, a także obiekty, w przypadku których nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Zwolnienie to nie oznacza jednak, że właściciele nie mogą takich książek założyć i prowadzić.
 

W książce należy zapisywać informacje dotyczące przeprowadzanych kontroli oraz robót budowlanych wykonywanych w trakcie użytkowania obiektu. Powinna być do niej dołączona dokumentacja budowy oraz powykonawcza, a także protokoły
z kontroli okresowych i inne opracowania (ekspertyzy, oceny techniczne, opracowania projektowe) związane z wykonaniem robót budowlanych w budynku podczas jego użytkowania lub dotyczące jego stanu technicznego.
 Wzór i zasady prowadzenia książki określa rozporządzenie ministra infrastruktury
z 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz. U. nr 120, poz. 1134). Gotowe książki można kupić w księgarniach technicznych.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-01-02
Data publikacji:2017-01-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8516