Konieczność poddawania użytkowanego budynku kontrolom okresowym.
W związku z nasileniem w ostatnim czasie pożarów sadzy w kominach budynków mieszkalnych na terenie powiatu wieluńskiego, zgłaszanych do tut. organu przez KP PSP w Wieluniu przypominam, ze zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. 2021 r. poz. 2351 ze zm.), właściciel lub zarządca obiektu budo wlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących
na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Przypominam również, że właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych o czym stanowi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. poz. 719 ze zm.).
Ponadto (zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 i 2 prawa budowlanego) na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych ciąży obowiązek poddania użytkowanego budynku kontrolom okresowym, które w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego powinny być przeprowadzone.’
- co najmniej raz w roku, w zakresie sprawdzenia stanu technicznego instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
- co najmniej raz na 5 lat, iv zakresie sprawdzenia stanu technicznego i przydatności
do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badania instalacji elektrycznej
i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń osprzętu, zabezpieczeń i śródków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Kontrole jw. przeprowadzają osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje
i uprawnienia budowlane we właściwej specjalności.
Zgodnie z przepisami kontroli stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, a w odniesieniu do kominów przemysłowych i kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych tylko osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Natomiast kontrolę instalacji gazowych mogą przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, jak również osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych.
W przypadku stwierdzenia uszkodzeni lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone
w przepisach odrębnych bądź umowach, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio
po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia i uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlane, pożar, wybuch, poranienie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem (art. 70 ust. 1 prawa budowlanego).
Wyciąg z przepisów karnych:
Zgodnie z art. 91a ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. 2021 r. poz. 2351 ze zm.), kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Zgodnie z art. 93 pkt 8 prawa budowlanego kto nie spełnia obowiązku, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1-4a, podlega karze grzywny.
Pliki do pobrania
Przeglądy obiektów KP PSP (22.74 KB)
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | PINB Wieluń |
---|---|
Data utworzenia: | 2023-02-01 |
Data publikacji: | 2023-02-01 |
Osoba sporządzająca dokument: | Super User |
Osoba wprowadzająca dokument: | Super User |
Liczba odwiedzin: | 549 |